czwartek, 5 grudnia 2013

Ryzykowna zabawa....

Drużyny młodzieżowe TEAM’u ostatnio nabrały maniery rozstrzygania spraw boiskowych w ostatnich kwartach. Bywało już tak w przypadku kadetek - mecz z Rybnikiem (happy end w ostatnich sekundach mimo wcześniejszego, wysokiego prowadzenia) czy juniorek w meczu z Zabrzem (niestety bez happy end’u). Ostatnie dwa mecze  potwierdzają regułę. Najpierw kadetki przez trzy kwarty męczyły się w Kędzierzynie  ostatecznie wygrywając kwartę ostatnią 2:26 i cały mecz 37:71 a dnia następnego juniorki przegrywają praktycznie cały mecz by dopiero w kwarcie czwartej przejąć inicjatywę zwyciężając w tej części  13:30, a w całym meczu 51:62.  Po tych dwóch meczach stwierdzić można, że plusem całej „zabawy” było to, że w ogóle byliśmy w stanie w ostatnich kwartach narzucić swoje warunki gry i przełamać przeciwnika. Z tyłu głowy jednak trzeba mieć myśl i taką, że jest to wielce ryzykowana „zabawa” w NASZYM przypadku. I nie chodzi tu o MOŻLIWOŚĆ  „gonienia” wyniku czy „uciekania” z nim, bo to teoretycznie można robić do końca meczu (historia basketu pełna jest „cudownych” końcówek kiedy to zespoły wygrywały mecze zdawało się przegrane i odwrotnie), ale o  GOTOWOŚĆ  do takiego działania pod względem WOLICJONALNYM.  Pracuję z młodzieżowymi drużynami Olimpii już kolejny rok i wiem, że właśnie w tym aspekcie mamy duże rezerwy. Znam Was i wiem, że bardzo często balansujemy w meczach na cieniutkiej linii pomiędzy rezygnacją a walką do upadłego. Wiem, że czasami wystarczy jedna, dwie nieudane akcje w ataku aby mecz nam uciekł i wiem też, że wystarczy jedna, dwie dobre akcje w ataku czy obronie i wstajemy z kolan (tak było w Wiśle – w czwartej kwarcie „złapaliśmy wiatr” i… był happy end).  STĄD WŁAŚNIE TYTUŁOWY  WNIOSEK – RYZYKOWNA ZABAWA.

Kadetki:
MMKS Kędzierzyn-Koźle - ŻKK OLIMPIA Wodzisław Śl.  37:71 (11:11, 11:16, 13:18, 2:26)
Punkty: Laura Cichy 30, Wiktoria Grzegorzek 11, Kasia Pawlik 11, Asia Ceglarek 6, Maria Cichy 5, Marzena Lamczyk 4, Nikola Stobiecka 4, Martyna Różycka 0, Soboszek Klaudia 0, Paulina Dzierżęga 0, Iwetta Wojtek 0.